Fill in the form and we will call you

Kiralama sektörünün yeni ve iddialı markası RENTH, iş makinelerinden el aletlerine kadar oldukça geniş bir ürün çeşitliliğini, etkin ve kesintisiz hizmet desteği ile birlikte sunarak, müşterilerine kiralamanın tüm avantajlarını en iyi şekilde yaşatmayı hedefliyor.  


Türkiye’de kiralamanın sınırları RENTH ile genişleyecek!


Kiralama sektörünün yeni ve iddialı markası RENTH, iş makinelerinden el aletlerine kadar oldukça geniş bir ürün çeşitliliğini, etkin ve kesintisiz hizmet desteği ile birlikte sunarak, müşterilerine kiralamanın tüm avantajlarını en iyi şekilde yaşatmayı hedefliyor.


Günümüz iş dünyasında yadsınamaz öneme sahip olan kiralama hizmetleri, verimlilik odaklı yaklaşımların başına geliyor. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere gelişmiş ülkelerindeki pek çok kiralama şirketi iş makinelerinden konteynere, ekipmanlardan el aletlerine kadar farklı sektörlere yönelik ürünleri kiralayabiliyorlar. Yatırımlarına bu doğrultuda yön veren Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş. şirketi de 2017 yılının son çeyreğinde RENTH Makine Kiralama Hizmetleri markası altında yeni bir kiralama firması kurdu. 500’ü aşkın kategoride makine ve ekipman çeşitliliğiyle kaliteli ve hızlı kiralamayı müşterilerine vadeden RENTH, satın alma alışkanlıklarını değiştirerek kaynakların daha doğru kullanılmasını sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda başta inşaat, endüstri, enerji, peyzaj, temizlik, iş güvenliği, tarım ve organizasyonel alanlarda faaliyet gösteren müşterilerine kiralama çözümleri sunuyor.


RENTH markası nasıl ortaya çıktı?

Hareket Proje olarak uluslararası arenada çok sayıda yerli ve yabancı firmayla çalışıyoruz. Bu firmalar, uzmanlığımız olan nakliye amaçlı araçlar dışında, projelerinde ihtiyaç duydukları jeneratör, forklift, manlift, konteyner, vb. ekipmanları da bizden tedarik etmek istiyorlardı. Dış pazarlarda artan bu talebinin ülkemizde de yaygınlaşacağını düşündük. Özellikle kentsel dönüşüm işleri, enerji santralleri, havalimanları gibi büyük proje işlerinin sürekliliği sebebiyle bu iş modelinin gerekliliğine karar vererek RENTH markasını geliştirdik.


Nasıl bir organizasyon yapısı oluşturdunuz ve gerçekleşen yatırımlar neler?

Öncelikle makinelerin takibini ve hareketliliğini sağlayan teknik ekibimizle birlikte satış ekibimizi oluşturduk. İnsan Kaynakları, IT ve Muhasebe gibi departmanlarda ise Hareket Proje ile ortak bir ekibimiz var. Merkezimiz, Hareket Proje’nin de merkezi olan Samandıra’da olmakla birlikte, Hareket’in şubelerinin olduğu her yerde makinelerimiz mevcuttur.


İlk aşamadaki toplam 20 milyon Euro’luk ekipman yatırımımızın yüzde 80’i aktif bir şekilde büyüyen personel yükseltme platformu segmentinde gerçekleşti. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım ise jeneratör, aydınlatma kulesi ve konteynere yapıldı. Kuruluşumuz esnasında 32 adet Sinoboom marka makaslı platformları filomuza eklemiştik. Sonrasında yirmişer adede yakın 41 metre ve üstü olmak üzere JLG ve Haulotte marka eklemli platform alımı yaptık. Hareket Proje bünyesindeki platformların da RENTH’e aktarılmasıyla mevcut platform parkımız 150 adedi buldu.


RENTH neleri kapsıyor ve hedefleri neler?

Müşterilerimizin projelerinde, iş yerlerinde ya da şantiyelerinde A’dan Z’ye kullanılan tüm ekipmanların tarafımızdan hizmet verilerek kiralanması ana işimizdir. Makine ekipman konusundaki her türlü tedariki tek bir merkezden sağlayarak çözüm ortağı olmak istiyoruz. Kiralama yelpazemizde iş makinelerinden ufak el aletlerine kadar pek çok ekipman bulunuyor. Jeneratör, kompresör, aydınlatma kulesi, konteyner, ofis konteynerı, platformlar, telehandler, forklift, özel kaldırma ve indirme ekipmanları gibi pek çok kalem ürün yer alıyor. Müşterimiz kiraladığı konteyneri bile içinde masa, sandalye, klima ve jeneratör gibi pek çok ürünle birlikte bizden alabilecek ve başka bir aracıya ihtiyaç duymadan çözüm sağlamış olacak.


Sizce neden satın almak yerine kiralama?

Günümüzde küresel ekonomideki sert rekabet koşulları verimliliği artıracak yeni çözümleri zorunlu kılıyor. Bu kapsamda firmaların ana işlerine odaklanabilmesini, sermayelerini daha etkin yönetebilmesini, risklerini azaltırken operasyon verimliliklerini artırmasını sağlayan kiralamaya olan talep her geçen gün artıyor. Kiralama ile mevcut işinizin ihtiyaçlarına en uygun makineyi esnek koşullarda sağlayabildiğiniz gibi bunun sigorta, vergi, bakım, onarım ve kullanım ömrü sonunda ikinci el olarak değerlendirme gibi operasyonlarından da kurtulmuş oluyorsunuz.


Türkiye kiralamada ne kadar aktif?

Kiralama seçeneği ülkemizde de her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Çeşitli ürün gruplarında kiralama hizmeti veren birçok firma var. Bununla birlikte, örneğin bünyesinde forklift ile birlikte konteyner kiralayan az sayıda firma var. Ya da jeneratör üreticilerinin çoğu aynı zamanda kiralama da yapabiliyorlar. Fakat bizim yapmak istediğimiz gibi bunların hepsini tek bir elden kiralayan bir firma yok.


Kiralamayı müşteriye kabul ettirmek zordur. İşin hizmet boyutu en az maddiyat kadar önemlidir. Hizmetin çok sağlıklı verilmesi gerekiyor ki satın almak yerine kiralamayı tercih etsin. Hizmet iyi verilmezse müşteri tekrar satın almaya yönelebilir.


RENTH bu süreci nasıl kontrol altına aldı?

Bu zorluklara rağmen iyi bir ekip ve teknolojik donanımla takipler rahat yapılabilir. Bizim motoru olan tüm makinelerimizde uzaktan takip cihazlarımız mevcut. Çalışma durumu ve çalışma saatlerini takip ediyor, bir problemle karşılaştığımızda uzaktan çalışmasını durdurabiliyoruz. Motorsuz ürünlere ise takip sistemleri eklenmiyor fakat yaptığımız sözleşmelerle bu süreci de garanti altına alıyoruz. Ayrıca proje-satış ekibimiz müşterisine verdiği ürünleri kendisi takip ediyor. Müşterilerimize de güvenceler veriyoruz. Müşteri kaynaklı arızalar dışında periyodik bakımlar, belge işlemleri, arıza gibi unsurların tamamen tarafımızdan karşılanacağı sözleşmemizde açıkça tanımlıdır. Müşterimizin kiralamanın ardından aklında oluşabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yönelik araştırmalarımız ve farklı kiralama metotları üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor.


“En büyük iş makinesinden en ufak el aletine müşterilerimize kapsamlı kiralama hizmetleri sunmayı hedefliyoruz.”


Bu alandaki hedefleriniz nedir?

Başlangıçta platform pazarının hızlı gelişiminden dolayı bu alana ağırlıklı bir yatırım yapmış olsak da hedefimiz sadece bu ürünler değildir. En büyük iş makinesinden en ufak el aletine müşterilerimize kapsamlı kiralama hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. Yaptığımız yeni yatırımlarla telehandler, jeneratör, aydınlatma kulesi, konteyner, kırıcı-delici ve kesici ekipmanlar gibi ürün gruplarında da hizmet vermeye başladık.


Bu ürünlerin servis desteğini nasıl sağlıyorsunuz?

Makine parkımızın yeni olması sebebiyle iki yıl boyunca garantisi devam edecek ürünlerimiz var. Bu garanti süresince distribütör firmalardan destek alıyoruz. Ayrıca Hareket Proje’nin de halihazırda tecrübeli bir ekibi bulunuyor ve bazı durumlarda müşteriyi bekletmemek adına ekibimiz müdahale edebiliyor. Büyük projelerde çalışan makinelerimizin başında ise kendi ekibimiz sürekli yer almakta. Örneğin Üçüncü Havalimanı projesinde çok sayıda makinemiz bulunuyor ve personelimiz müşterilerimize yardımcı olmak adına 7/24 sahadadır.


Kiralanacak olan makine-ekipman tedarikinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz satıcı, bayi ya da distribütör olmadığımız için en iyi hizmeti bize sağlayacak firmalarla çalışmaya açığız. Her firma, termin-teslim, servis hizmeti ve maliyet gibi konularda farklı avantajlara sahip olabiliyor. Bu sebeple tek bir markaya bağlı kalma gibi bir düşüncemiz yok. Bunlarla birlikte müşterinin kiralamayı tercih etmesinde sunacağımız markanın kalitesi ve kiralama sonrası oluşacak ikinci el değerleri önemli olan temel unsurlardır.


Kutu Metin:


Kiralamada 5 RENTH çözümü:

Beş ana başlıkta sunulan kiralama çözümleri içerisinde olan AIRH, müşterilere personel yükseltici platformlar sunuyor. Bu ürünler arasında makaslı, paletli, eklemli, teleskopik, dikey platformlar ile telehandler ve forkliftler bulunuyor.


Endüstriyel kullanımdan tarıma, her ölçekteki etkinlik ve organizasyondan inşaat alanlarına dek geniş bir alanda ihtiyaçlara cevap vermek üzere oluşturulan POWERH grubunda jeneratör, kompresör ve aydınlatma kuleleri yer alıyor.


Çalışma ile yaşama alanları amacıyla tasarlanan ve içerisinde wc, duş, su ve yakıt tanklarının yer aldığı CONTAINERH grubunda; yaşam konteyneri, özel tasarım konteyner, ofis konteynerleri, çöp konteynerleri mevcut.


İhtiyaç anında ihtiyaç duyulduğu kadar tedarik edilebilme felsefesiyle hayata geçen WORKERH grubu ise; müşterilerine kırıcı delici, kesici, kaynak, beton, peysaj, iş güvenliği, yıkama-temizlik ve pompa ekipmanları sunuyor.

Vinç yardımcı ekipmanlar ve kaldırma ekipmanları ise LIFTERH ismiyle kiralanırken, ürün çeşitleri arasında tavan vinçleri, caraskal, halatlar, kilitler, sapanlar ve zincirler bulunuyor.